سقف پارچه ‌ای چیست و چه کاربردی دارد؟

سقف پارچه‌ای، نوع جدیدی از سازه‌ ها است که در تولید آن از پوسته ‌های پارچه‌ای و صنعتی استفاده شده است. سقف ‌های پارچه ‌ای دارای قابلیت ‌های متنوعی هستند. از جمله این قابلیت ‌ها این است که این سقف‌ها بسیار سبک هستند و برای استفاده در اماکنی که دهانه‌های بسیار بزرگ دارند مناسبند.

این نوع از سقف‌ها بسته به موقتی بودن و یا ثابت بودن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و دارای زیر شاخه‌های متعددی نیز هستند. این عامل سبب می‌شود تا هر یک مناسب برای کابرد در مکانی ویژه و ویژگی‌های خاص باشد.

وزن سبک این سازه‌ها موجب می‌شود تا پروفیل‌های فزی سبک‌تری هم در ساخت و تولید آن‌ها به کار گرفته شود. از طرف دیگر پیش ساخته بودن این سقف‌های پارچه‌ای نیز موجب می‌شود تا کل زمان اجرای پروژه در جهت نصب و بهره برداری از این سازه‌ها بسیار کم باشد.

انواع سقف های پارچه ای را بشناسید

سقف‌ های پارچه‌ ای به طور کلی در دو نوع طراحی و اجرا می‌شوند. این دو نوع سقف پارچه‌ای عبارتند از: سقف پارچه‌ای ثابت و سقف پارچه‌ای متحرک. هر یک از این دو نوع سقف پارچه‌ ای مناسب کاربرد در مکانی ویژه هستند. در ادامه به برخی از کاربردهای سقف پارچه‌ای اشاره می‌کنیم.

سقف پارچه ‌ای حیاط

یکی از کاربردهای سقف پارچه ‌ای در حیاط منازل است. در این مکان می‌توان بسته به نوع سلیقه و نوع کاربری، از سقف پارچه‌ای ثابت و یا متحرک استفاده نمود. در این صورت این سازه‌ها ابزاری مناسب برای حفاظت در برابر نور خورشید و یا حفاظت از افراد مختلف در برابر باد و باران و… هستند.

سقف پارچه‌ای؛ سایبان استخرهای فضای باز

یکی از موارد کاربرد وسیع انواع سقف پارچه‌ای برای حفاظت و هم‌چنین تمیز نگه داشتن استخر و فضای پیرامون آن از هر گونه آلودگی است. سقف پارچه‌ای متحرک و یا ثابت در این هنگام می‌توانند کمک بسیار قابل توجهی به مسئولین امر نمایند.

علاوه بر حفاظت از محیط و جلوگیری از آلودگی، اینگونه سقف‌ها می‌توانند فضای جالب توجهی را نیز در محوطه استخر ایجاد کنند و از نظر ظاهری دارای جذابیت خاص باشند.

سقف پارچه‌ای؛ سایبان کافه‌ها

اگر کافه مورد نظر شما فضایی سر باز داشته باشد و یا بخواهید از فضای خالی مقابل آن نهایت استفاده را ببرید می‌توانید از انواع مختلف سقف پارچه‌ای در جهت تزئین مناسب این فضا و یا پوشش مناسب سقف، بهره ببرید.

برای نمونه بسیاری از افراد در چنین شرایطی از سقف پارچه‌ای متحرک استفاده می‌کنند. در این صورت و با استفاده از این نوع سقف پارچه‌ای، آن‌ها می‌توانند هم در موقع بارش باران و یا وزش باد و شرایط نامناسب جوی بهره وری مناسبی داشته باشند و هم در مقابل نور خورشید از مشتریان خود حفاظت کنند و رضایت آن‌ها را فراهم نمایند.

سقف پارچه ‌ای؛ سایبان استادیوم

یکی از موارد کاربرد بسیار سقف ‌های پارچه ‌ای برای محافظت از تماشاگران مختلف تیم‌های ورزشی در استادیوم‌ها است. استادیوم‌هایی مانند زمین فوتبال، زمین تنیس و… که فضایی باز دارند و سقف آن‌ها پوشیده نیست نیازمند کاربرد انواع سقف‌های پارچه‌ای هستند تا بتوانند در هنگام اجرای مسابقات و به ویژه در شرایط نامناسب جوی مانند طوفان، باران شدید، تابش شدید نور خورشید و ….. از آن بهره مند شوند.

در چنین شرایطی به طور معمول مسئولین برگزاری مسابقات از سقف‌های پارچه‌ای متحرک استفاده می‌کنند تا بتوانند از تماشاگران محافظت نمایند و پس از آن برگزاری مسابقات نیز به راحتی بتوانند آن را جمع آوری کنند.

سقف پارچه‌ ای گلخانه

در گلخانه‌ها به دلیل کنترل نور خورشید، باد و باران و…. از سقف‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند. هم‌چنین بسته به نوع گیاهانی که در گلخانه مورد نظر پرورش داده می‌شوند می‌توان برای ایجاد شرایط مناسب گلخانه‌ای از این نوع سقف ‌های پارچه‌ ای استفاده بهینه کرد و بدین منظور بسته به نیاز از انواع مختلف ثابت و یا متحرک این نوع سقف‌های پارچه‌ای استفاده نمود.

برای نمونه بسیاری از افراد در چنین شرایطی ترجیح می‌دهند از یک سقف پارچه ‌ای متحرک کمک بگیرند تا قابلیت باز و بسته شدن را دارا باشد و شرایط مناسبی را نیز برای رشد گیاهان فراهم نماید.

یکی از موارد قابل ذکر در استفاده و کاربرد انواع سقف‌های پارچ‌ ای توجه به قیمت آن‌ها است. در این زمینه لازم به ذکر است که قیمت سقف پارچه‌ای بسته به نوع متحرک و یا ثابت بودن آن متغیر است.

به طور کلی قیمت سقف پارچه‌ ای متحرک و سقف پارچه‌ای ثابت بسته به جنس مواد به کار رفته در تولید آن‌ها و هم‌چنین بسته به اینکه این نوع سقف‌ها برقی باشند و یا دستی، متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *